Tlos Antik Kenti

Günümüz kültür turizm rotaları içinde önemli bir yere sahip Tlos Antik kenti, Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olup, Likya Bölgesi olarak bilinen coğrafyanın en eski yerleşim alanlarından biridir. MÖ 14. yüzyıl Hitit belgelerinde Dlawa, Likya yazıtlarında ise Tlawa olarak kayda geçen antik kentin girişindeki akropol, doğaya hakim görüntüsü ile görenleri fazlasıyla etkiler. Yaklaşık 500 metre yüksekliğindeki dik yamaçları ile doğal açıdan korunaklı akropol tepesinin çevresi, yer yer sur duvarları ile güçlendirilmiştir. Tlos kalesine çıkarken yamaçtaki kayalara oyulmuş tapınak mezarlar dikkat çeker. Bu mezarların en görkemlisi kanatlı at Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’e ait mezar anıtıdır. Girişinde iki sütun, üç bölümlü duvar, ortada süslemelerle bezenmiş kapı, iki yandan mezar odasına giden kapılar yapıya ilgiyi daha da artırır. Akropolün eteğinde birkaç oturma sırası, stadyum, hamam, tiyatro, kilise kalıntıları ve oldukça önemli kişilere ait lahitler yer alır. Kalenin altındaki düzlükte dokuz metre genişliğinde Lykia duvar kalıntıları bulunmaktadır. Altı kemerli kapısı ayakta olan kent agorasının güneyinde Roma Dönemi surları görülmektedir. Kentin ayakta olan önemli yapısı tiyatrosudur. Tiyatro girişi şuan yıkık durumda ve kontrollü geçişlere izin verilmektedir. Bununla birlikte stadyum da büyük bir önem arz etmektedir. Tlos, Likya’nın spor kenti olarak da bilinmektedir. Tlos, tarihi süreçte arkeolojik, kültürel, dini ve ekonomik açıdan bölgenin parlayan yıldızı konumundadır. Neolitik dönemden Demir çağa kadar kesintisiz devam eden yerleşimin izlerini taşır. Hatta Hititlerin yazılı kaynaklarında Tlos’tan ülke diye bahsedilmektedir. Hristiyanlık tarihi açısından da önemli bir merkez olan Tlos, Likya’nın en önemli piskoposluk merkezlerinden biridir. Bu dinsel önemi 12. yüzyıla kadar devam etmiştir. Ayrıca Osmanlı Dönemi izlerini de taşımaktadır. 18. Yüzyılda ise Tlos, bölgenin ticaret yollarının kesişme noktasında önemli bir konumundadır.

Antik Kent, Fethiye’nin 40 km. doğusunda bulunan Seydikemer’in Yaka Mahallesi sınırları içerisindedir. Fethiye - Korkuteli yolu üzerindeki Kemer bucağından 13 km sonra Yaka Köyündeki, Kale Mahallesi olarak da geçmektedir. Saklıkent istikametine giderken Güneşli köyünden doğuya sapan asfalt yol takip edilir. Yolu oldukça düzgün ve kolay ulaşılabilir konumdadır. Öncelikle bol ağaçlı sakin mahalleye giriyorsunuz, bir anda sağlı sollu antik yerleşim kalıntıları karşılıyor sizi ve aracınızla yolda ilerlerken göz alabildiğince Xanthos vadisi manzarası ile Tlos heryeri sarıyor. Ve nereden başlayacağınızı düşünerek bu etkileyici antik kente bırakıyorsunuz kendinizi. Akropol tepesini gezerken bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz, şahane bir vadi manzarası sizleri bekliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olup giriş ücretlidir ve müzekart geçerlidir.

Kendi çektiğim fotoğrafları ekleyerek Tlos’u anlatmaya çalıştım sizlere bu yazımda, yeni rotalar yeni dünyalarda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Arzu Öztüfekçi

Gönüllü Gezgin